Cel tworzenia ćwiczeń jest taki, by każdy zwolennik price action miał możliwość periodycznie sprawdzać umiejętność czytania rynku oraz poprawiać technikę otwierania i zamykania pozycji. Ćwiczenia zabiorą nieco czasu, lecz nie opróżnią portfela, pomogą wyłapać słabości, wzmocnią wcześniej opanowane umiejętności. W każdej dziedzinie wiedzy czy sportu wyczynowego (a trading chyba nieco przypomina sport wyczynowy) zachęca się przecież do przeprowadzania ćwiczeń i treningu.

Już niebawem zaproponujemy sympatykom portalu www.tylkopriceaction.pl webinary podczas których postaram się moderować ćwiczenia, a także odpowiadać na pytania dotyczące metody analizy i zagrań. Rozwijany przez nas ascetyczny model price action sprzyja tworzeniu ćwiczeń, bowiem wszystkie informacje zawarte są na wykresie. Nie odwołujemy się do newsów, oscylatorów i wskaźników. Każdy sam może w dowolnym edytorze wyznaczyć horyzontalne strefy oporu i wsparcia, a także zaplanować zagranie i sprawdzić swoje idee zestawiając je z dalszym zachowaniem ceny.

Proponuję pewien model ćwiczeń i jeżeli zechcesz spróbować swoich sił podaję w punktach czego należy się spodziewać i jakie działania należy wykonać, by ćwiczenia miały sens:

  1. Udostępniam plik w formacie power point, (awaryjnie pdf) z zapisem ćwiczenia. Plik należy pobrać i otworzyć.
  2. Slajdy numer 4 i 6 to „czysty” wykres (podstawowy i szerszy) tego samego rynku.
  3. Proszę samodzielnie zinterpretować oba wykresy i porównać wyniki analizy. Które spojrzenie będzie bardzie czytelne? Szersze czy węższe? A może da się wychwycić wspólne punkty analizy i tym samym zwiększyć jej obiektywność?
  4. Następnie zapraszam do wysłuchania nagrania wideo, a w nim znajdziemy:
    1. Moją propozycję analizy obu wykresów, zestawienie ich podobieństw oraz różnic, wyciągnięcie wniosków.
    2. Prezentację głównej idei ćwiczeń (=przykład) tj. na czym mają polegać, jakie działania wykonywać przed obejrzeniem kolejnego slajdu przedstawiającego dalsze zachowanie ceny.
  5. Kilkukrotnie w czasie ćwiczeń proponuję ponowne wykonanie analizy „czystego” wykresu. 

Jeżeli artykuł pozostawia niedosyt w kwestii wyjaśnienia idei ćwiczeń, odsyłam do programowego wpisu z portalu: Do czego służą ćwiczenia price action?

Kończąc chce się podzielić miłą informacją. Poniższe ćwiczenia zostały zaprezentowane traderom podczas czwartkowego (8 czerwca br.) spotkania w XTB Trading Club. Zajęcia poprowadził Dariusz Marzoch, który jest również konstruktorem całej naszej witryny!

Życzę owocnego treningu!

Zbigniew Wieczorek

Specjalista w analizie Price Action z perspektywy wysokich interwałów czasowych. Dr nauk humanistycznych, wykładowca filozofii i logiki.