Ankieta - heurystyka zakotwiczenia

1) Słoneczny poranek, Ty już po śniadaniu spokojnie zerkasz na wykresy i słyszysz pukanie do drzwi. Otwierasz, widzisz mężczyznę z plakietką „Fundacja X”. Prosi on o wsparcie finansowe na rzecz leczenia Piotrusia. „To dobry cel, mogę dać parę złotych” myślisz, ale nie wiesz jaka kwota byłaby odpowiednia. Pytasz zatem pana z plakietką o jakąś podpowiedź. Pan informuje, że „ludzie zwykle dają około 50PLN”. Co zrobisz? Jaki banknot (bo co do tego nie masz wątpliwości) podarujesz?

50PLN
100PLN
20PLN

2) Napisałeś skrypt do mt4. Wiesz, że narzędzie jest użyteczne (dla Ciebie i znajomych testerów nawet bardzo). Postanowiłeś, że spróbujesz sprzedać swój produkt. Sprawdziłeś w sieci, że podobne narzędzia wyceniane są na ok. 150PLN. Jaką cenę Ty zaproponujesz?

150PLN
100PLN
20PLN

3) Jako dziecko często słyszałeś od rodziców krytykę, a dużo mniej pochwał czy choćby akceptujących komentarzy. W szkole podstawowej i średniej rówieśnicy również za Tobą nie przepadali. Teraz w Twojej głowie często pojawiają się myśli typu:

„nie rozumiem tego, ale wiem że kiedyś spotkam kogoś kto mnie pokocha”
„jestem do niczego”
„ja wam jeszcze pokażę”

4) Widzisz mini zestaw mebli ogrodowych: dwa sosnowe krzesełka (bez wyściełania) i stolik. Idealny na Wasz balkon. Wszystkie elementy są składane i estetyczne, wyglądają na wytrzymałe. Cena 480PLN… Ile byłbyś w stanie za nie zapłacić?

200PLN
350PLN
480PLN

5) Chcesz kupić dla żony jakieś miejskie auto. Postanowiłeś przeznaczyć na to 30000PLN (mógłbyś więcej, ale uznałeś, że na dojazdy żony po dzieci 5km od Waszego domu wystarczyć powinno auto za takie pieniądze). W jednym z komisów uśmiechnięta pani proponuje Ci zgrabne autko w ładnym kolorze (jaki lubi Twoja żona). Razem z ubezpieczeniem i jakimiś dodatkowymi opłatami koszt wyniósłby Cię 37000PLN…

„Zapytam żonę – niech ona zdecyduje”
„Poszukam jeszcze czegoś tańszego. 7000PLN to chyba trochę za duże odstępstwo od 30000PLN”
„7000PLN w tą czy w tą – nie ma znaczenia. Biorę!”


Marta Sokołowska

Psychoterapeuta z bogatym doświadczeniem zawodowym. Traderka korzystająca z wskazówek Niala Fullera. Opracuje ćwiczenia z psychologii tradingu oraz diagnostykę psychologicznych uwarunkowań tradingu.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Heurystyka zakotwiczenia