Czy chcesz, żeby Twój trading przynosił większe zyski? Oczywiście, że chcesz, więc czytaj dalej. Dzisiejsza lekcja to zbiór praktycznych porad, pokazanych na przykładach, które możesz zastosować od razu, aby poprawić swoje wyniki.

Te trzy "triki", które dziś zaprezentuję, są jednymi z najważniejszych elementów mojej "wojennej zbroi" w strategii tradingu. Jest to ta sama strategia, którą wykorzystuję, żeby każdego tygodnia, poprzez analizę techniczną odnaleźć formacje, które przyniosą mi zysk. Pisałem o tym już przez wiele lat na blogu, czy też tylko dla moich studentów, jednak dziś chcę Wam dać podsumowanie mojej wieloletniej pracy. W tej jednej lekcji chcę Wam pokazać moje ulubione sposoby na ulepszanie mojego tradingu i zysku. Zapewne wielu z Was wie, że swój profit obliczam stosunkiem ryzyka do zysku R:R, a nie procentowo. Dla mnie wszystko sprowadza się do tego, ile ryzykuję, żeby zarobić. Jeśli chcesz dowiedzieć się o tym więcej, przeczytaj moją lekcję, którą znajdziesz tutaj: My Thoughts on Correct Trading Money Management

Oto trzy strategiczne "triki", które w sposób znaczący podniosły moje szanse na uzyskanie większego zysku (R-reward) w tradingu.

Druga szansa wejścia na rynek

Często zdarza się tak, że uformował się wartościowy sygnał kupna lub sprzedaży, a my go nie zauważyliśmy. W takiej sytuacji nie panikuj lub "nie goń" za rynkiem. W większości przypadków rynek powróci do tego samego miejsca i umożliwi nam podłączenie się do ruchu, niejako da nam drugą szansę. Jedyne co musisz zrobić to cierpliwie poczekać.

Idea jest taka, że rynek bardzo często powraca, re-testuje miejsce, w którym już raz pojawił się silny sygnał Price Action lub doszło do zmiany kierunku czy też wyłamania ważnej strefy. Co ważniejsze, może wydarzyć się to więcej niż tylko raz.

Możemy zastosować tę strategię w bardzo prosty sposób, czekając na to, kiedy cena powróci do punktu, w którym już raz utworzył się sygnał Price Action, w reakcji na opór lub wsparcie tudzież na strefę wydarzeń (event area) i wtedy to dołączamy się do rynku w kierunku pierwotnym.

Oto przykład:

W tym przykładzie S&P 500 cena utworzyła ewidentne wsparcie/strefę wydarzeń (event area), na poziomie 2590 – 2530. Kiedy pojawił się pin bar, który zaznaczyłem kółkiem na poniżej pokazanym przykładzie, był to jasny sygnał Price Action do podłączenia się do rynku, była to nasza druga szansa.

Za kolejny przykład niech posłuży nam para walutowa AUDUSD. Na wykresie poniżej widzimy silny opór, od którego odbija się cena. W pierwszym przypadku, gdy doszło do cofnięcia na rynku, trudno byłoby nam podłączyć się do tego ruchu. Oznaczałoby to bowiem zagranie niezgodne z trendem (counter-trend). Rynek po zejściu w dół powrócił i przetestował kolejny raz tę strefę oporu, dając nam kolejną szansę i klarowny sygnał sprzedaży PA...

W ostatnim przykładzie powstała ponowna szansa do podłączenia się do rynku z potencjalnym dużym zyskiem przy stosunkowo małym ryzyku. Jak widzisz na wykresie wyżej, kiedy cena po raz drugi powróciła do strefy oporu, utworzył się sygnał odwrotu trendu w postaci pin bara, który to w przeciągu kilku następnych dni został przetestowany na 50%, tworząc kolejny sygnał PA. Ten ruch korygujący do obszaru sprzedaży stworzył drugą okazję do zajęcia pozycji krótkiej po okazyjnej cenie, ze stop lossem ustawionym nieznacznie powyżej pierwszego pin bara. Dałoby Ci to dobry stosunek ryzyka do zysku. Uwaga: nie musisz koniecznie stawiać ciasnych stop lossów. Daje Ci to co prawda dobry zysk, ale zwiększa ryzyko, że rynek zamknie Twoją transakcję. Zdarza się przy tak „wąskich" SL, że rynek po zamknięciu naszej transakcji udaje się w oczekiwanym kierunku, ale już bez nas. Z czasem, doświadczeniem i praktyką nauczysz się stawiać SL prawidłowo.


Wejście przy 50% re-teście sygnału Price Action lub re-teście krótkoterminowego trendu

Osobiście BARDZO LUBIĘ wejścia przy 50% re-teście, czy to Price Action (głównie pin bar), czy też re-test trendu...

Ustawienie zlecenia kupna lub sprzedaży na 50% korekcie pin bara daje możliwość dokonania transakcji po atrakcyjnych cenach, kiedy to korekta sprowadza cenę z powrotem na lokalne minima lub maksima. Wejście przy 50% re-teście pin baru to coś, co ja nazywam "dopracowanym wejściem na pin barze". Bardzo często dochodzi do takiego re-testu przez cenę, szczególnie przy dobrze ukształtowanym pin barze, czyli z długim cieniem. To pozwoli Ci wejść w transakcję z ciasnym stop lossem, co daje dobry stosunek ryzyka do zysku. Możesz więcej przeczytać o tym w moim artykule: The Ultimate Forex Trade Entry ‘Trick’ You Need To Master

Niech za przykład posłuży nam analiza techniczna rynku złota. Całkiem niedawno na strefie oporu ukształtował się pin bar, który następnie został przetestowany na 50%, tworząc drugą szansę kupna po atrakcyjnej cenie. Zauważ, że rynek potrzebował na tę korektę dwa tygodnie. Czas jednak nie gra roli, co jest ważne i na co warto czekać, to precyzja takiego zagrania...

Jak dotąd zostało napisanych mnóstwo książek na temat 50% re-testu. W rzeczywistości historia pokazuje, że przy większości ruchów na giełdzie będzie dochodziło do ich ponownego testu, po czym rynek z powrotem pójdzie w normalnym kierunku. Oczywiście dla nas jest to duża wskazówka, za którą powinniśmy uważnie się rozglądać i używać w naszym codziennym tradingu. 

Na przykładzie poniżej pokazane zostały dwie możliwości wejścia w rynek na korekcie trendu spadkowego. Ponieważ sygnał PA utworzył się w okolicy re-testu 50%, dawało nam to konfluencję tegoż sygnału - co z kolei wzmacnia nasze przekonanie, iż jest to tylko korekta i rynek powróci do pierwotnego ruchu...

Piramidowanie - lawina zysku w silnym trendzie

Uwaga: porady te skierowane są tylko do doświadczonych traderów.

Jest tu mowa o piramidowaniu pozycji w bardzo silnym trendzie. W ten sposób znacznie podwyższysz swój zysk, a tak naprawdę jest to jedyna metoda, przez którą możesz dojść na giełdzie do dużych pieniędzy w szybkim tempie.

Całkiem niedawno napisałem artykuł szczegółowo opisujący, jak rozgrywać nasze pozycje na rynku w silnym trendzie; zanim przejdziesz dalej upewnij się, że go przeczytałeś: Pyramid Trading Strategy – How To Turn Small Trades into Huge Trades

Podstawą tej idei jest piramidowanie pozycji, czyli: jeśli jesteś pewien, że masz do czynienia z silnym trendem, dodawaj do niego kolejne pozycje kupna lub sprzedaży w strategicznych miejscach. Najlepiej byłoby, żeby ten trend swój początek wziął w silnym sygnale PA lub po wyłamaniu przez cenę strategicznego punktu (breakout).

Powinieneś zawsze mieć skalę 1:1 jeśli chodzi o ryzyko, nawet kiedy piramidujesz - czyli przesuwasz pozycję do kolejnego obszaru PA lub zamykasz i otwierasz ponownie. Przy zwykłych zagraniach starasz się o zysk 1:2. Przy piramidowaniu możesz go zwielokrotnić do 1:5, a nawet 1:10. Ważną umiejętnością jest również wychodzenie z rynku w odpowiednim momencie i umiejętność rozpoznawania tego momentu, aby rynek nie zabrał nam wszystkiego, co udało nam się zdobyć. Uwaga: dla większych pozycji istnieje większe zagrożenie luką weekendową. Na rynku zawsze może otworzyć się luka, która nie będzie dla Ciebie korzystna. Dlatego też tego typu styl gry jest tylko dla zaawansowanych traderów, którzy wiedzą jak sobie z tym radzić.

Konfluencja T.L.S (T-trend, L-level, S-signal)

Konfluencja to moja ulubiona strategia w tradingu. Oznacza to, że szukamy wielu czynników wspierających lub dowodów, które dają nam szanse wejścia w rynek.

Oto jak rodzi się dobry trading i jak zdobywa się majątek. A punktem centralnym dla tego wszystkiego jest cierpliwość. Możliwe, że będziesz musiał czekać tygodnie, a nawet miesiące na oczywisty trend, sygnał i poziom TLS. Jeśli te trzy elementy się zejdą razem, będziesz wiedział, że to jest moment, by wejść w rynek z małym ryzykiem. 

A teraz sprawdźmy kilka przykładów, jak elementy TLS działają w praktyce. Nie musisz mieć wszystkich trzech naraz. Możesz rozważać trading, nawet kiedy masz tylko trend i sygnał. Oczywiście, im więcej tych elementów, tym lepiej.

- Sygnał plus trend

Poniższy przykład pokazuje sygnał PA - pin bar - który utworzył się w silnym trendzie spadkowym. Zauważ, że był to sygnał sprzedaży, który utworzył się po nieznacznym cofnięciu rynku w przeciwnym kierunku. Jest to sytuacja, którą ja nazywam „siła sygnału na spadkowym rynku”:

- Sygnał plus poziom

Następny przykład pokaże Ci, jak wejść w pozycję, mając do dyspozycji tylko sygnał i poziom. Oto przykład, który miał miejsce całkiem niedawno na Dow Jones Index; pin bar utworzył się na kluczowym poziomie (w tym przypadku na wsparciu). Mieliśmy tu sygnał i poziom - ale nie było trendu, konkretnego trendu, lecz rynek był w konsolidacji:

- „Perfekcyjny sztorm”...

Oto ostatni przykład. Strategia, którą wziąłbym ze sobą na pustynię. Jeśli musiałbym wybrać tylko jedną, z  którą chcę spędzić rok na pustyni, to byłaby to właśnie ta. Oby tylko był tam dobry sygnał wi-fi:))).

Występuje ona, kiedy mamy wszystkie trzy czynniki TLS. Możesz dołączyć do tego jeszcze 50% re-testu i EMA; czym więcej potwierdzeń, tym lepiej. Jednak kiedy utworzy Ci się TLS, przestań myśleć, tylko zacznij działać:

Podsumowanie

Te triki i ulepszenia, o których czytałeś powyżej, przez lata pomogły mi uzyskiwać dochód z giełdy. Te proste zasady pomagały mi znaleźć się po właściwej stronie rynku, aby zwielokrotnić swój zysk i pomniejszyć straty. Musisz nauczyć się piramidować swój zysk, ponieważ dobry trading nie przytrafia się zbyt często. Jeśli Twoje podejście do tradingu jest właściwe (czyli jesteś cierpliwy i zdyscyplinowany), to nie będziesz często otwierał pozycji, za to będziesz wybierał te właściwe z dużym prawdopodobieństwem zysku.

Oczywiście mój osobisty trading nie jest ograniczony tylko do tych strategii. Jednak zawsze w moim codziennym tradingu pod koniec dnia zwracam szczególną uwagę właśnie na te trzy „triki”.

Trading jest jak wyprawa wojenna. Musisz posiadać w swoim arsenale różnego rodzaju narzędzia do skutecznej walki. Dużo więcej strategii i przykładów umieściłem w moim kursie PA.

Magdalena Ruzicka

Tłumaczka artykułów Niala Fullera