W tym artykule zamierzam pokazać ci narzędzie pozwalające zobaczyć potencjalny stosunek ryzyko / zysk przy każdej transakcji, w którą zamierzasz wejść. Kluczowe jest, by nie tylko rozumieć działanie tego stosunku, ale też wiedzieć, jak go zobaczyć, zanim wejdziesz; znaczenie ma nie tylko setup sam w sobie, ale także to, czy ma on sens z perspektywy stosunku RR, gdy weźmiesz pod uwagę strukturę rynku w pobliżu tego setupu. Powinieneś używać tego narzędzia przy rozważaniu każdego potencjalnego tradu jako końcowego filtra zanim zadecydujesz, czy warto poświęcić na tę transakcję swoje ciężko zarobione pieniądze.

Używanie narzędzia do wyznaczania RR w MetaTraderze

Jeżeli nie wiesz, jak używać tego narzędzia, to ten artykuł będzie dla ciebie ważny. Jeśli zaś już wiesz, jak to się robi, to ten tekst będzie przypomnieniem o tym, jak ważne jest jego używanie.

Zanim jednak zaczniemy... kiedy piszę o "narzędziu w MetaTraderze do wyznaczania stosunku RR", to jest to po prostu pewne uproszczenie, bo nie jest to aktualnie żadne narzędzie dostępne w tej platformie. Musisz sobie je stworzyć poprzez zmianę własności narzędzia do wyznaczania zniesień Fibonacciego. Pokażę krótko, jak to zrobić.

Używaj tego narzędzia do pomocy w identyfikowaniu dobrego stosunku ryzyko / zysk w oparciu o dystans stop loss. Inaczej mówiąc, najpierw ustaw swój stop loss na podstawie danego setupu, a potem użyj miejsca tego stopa jako dystansu 1R na transakcję, 1R oznacza 1 pomnożone przez R, a R to ryzyko. Jeżeli masz poziom RR ustawiony jako 1:2, to znaczy, że masz 2 razy większy zysk niż ryzyko.

Kilka zastosowań tego narzędzia:

- Identyfikacja najbardziej odpowiedniego poziomu TP opartego na dystansie do stop lossa.

- Przewidywanie oraz planowanie transakcji.

- Przyspieszanie procesu znajdowania potencjalnych miejsc ustawienia TP i SL; obliczanie potencjalnych poziomów SL i TP na wykresie. W zasadzie to narzędzie da ci podstawę do szukania najlepszej relacji RR, zamiast robić to "na ślepo".

- To narzędzie pozwoli ci zobaczyć, czy wzięcie tej transakcji ma w ogóle sens. Możesz nałożyć to narzędzie na setup, nad którym się zastanawiasz, zmierzyć dystans SL, a potem znaleźć potencjalny poziom TP na wykresie. Jeżeli na podstawie otaczającej setup struktury rynku nie ma on sensu, możemy się zastanowić, czy w ogóle warto wchodzić. Inaczej mówiąc, narzędzie to pozwoli odfiltrować dobre sygnały od złych.

- Narzędzie do wyznaczania stosunku RR pozwala określić różne poziomy SL (oczywiście, zanim wejdziesz w transakcję) oraz zobaczyć, jak taka zmiana oddziałuje na ważne obszary na wykresie, pozwala to zobaczyć, czy transakcja ma sens.

Są to główne zastosowania tego narzędzia w MetaTraderze, wyjaśnię to wszystko w dalszej części artykułu. Teraz zobaczmy, jak można zrobić opisywane narzędzie, by móc je zastosować już od dziś...

"Hackowanie" poziomów Fibonacciego w MetaTraderze

Możesz używać pokazanego tutaj krok po kroku procesu, by przekształcić poziomy Fibonacciego w MetaTraderze w bardzo efektywne narzędzie do wyznaczania ryzyka i zysku:

Krok 1: Znajdź ikonę Fibo na pasku narzędziowym w platformie MetaTrader, kliknij myszką, by narysować je na wykresie:

Krok 2: Teraz kliknij PRAWYM przyciskiem na wskaźnik Fibonacciego, a potem kliknij na opcję "Właściwości Fibo":

Krok 3: W tym kroku zaczniesz dopasowywać ustawienia Fibo do konkretnego setupu, który rozważasz, by znaleźć najlepsze poziomy ryzyka i zysku dla tej transakcji. Przykładowo, zamierzamy wykorzystać sygnał pin bar ze stop lossem poniżej dolnego cienia, a wejść zleceniem buy ponad górnym cieniem pin bara. Nasz dystans 1R będzie obliczany od poziomu wejścia do stop lossa...

Klikając na "Poziomy" w ramce z właściwościami Fibo, pod zakładką "Poziomy Fibo", możemy łatwo usunąć lub dodać poziomy do narzędzia Fibo. W tym przypadku chcemy usunąć wszystkie poziomy z wyjątkiem 1 lub 100, który powinien wyznaczać poziom wejścia, a poziom 0 powinien oznaczać miejsce ustawienia SL. Możesz teraz zacząć przekształcać wskaźnik Fibonacciego w narzędzie wyznaczające ryzyko i zysk w transakcji, a także zaznaczać ryzykowaną wartość 1R na wybranym setupie. W kroku 4 możesz użyć dystansu 1R do narysowania potencjalnych poziomów TP.

Krok 4: Możesz teraz łatwo dodać poziomy 1R, 2R, 3R itd., poprzez dodanie poziomów w "Poziomach Fibo" poprzez przycisk "Dodaj". Zauważ, że – przykładowo - kiedy dodajemy "2", to daje nam zysk 1R, dlatego że poziom 1 został użyty jako poziom wejścia, jak pamiętasz. Kiedy dodajemy poziom "3", daje to nam zysk 2R itd. Możesz dodać tak wiele R, ile potrzebujesz.

Ważna uwaga: Kiedy wykorzystasz to narzędzie, to możesz go użyć do innego setupu, ale najpierw musisz zapisać te ustawienia, by nie powróciły znowu do domyślnych wartości. Inaczej mówiąc, możesz dostosować to narzędzie do każdego nowego setupu, gdy na początku je ustawisz... kliknij na małe ukośne ramię, by przeciągnąć narzędzie i linię do 1 poziomu będącego poziomem wejścia i poziomu 0, cyli SL dla każdej transakcji.

Teraz już wiesz, jak dostosować właściwości Fibo do robienia narzędzia do wyznaczania poziomu ryzyka i zysku; możesz zacząć go używać do setupów, nad którymi się zastanawiasz. Prawdopodobnie wymagać to będzie trochę praktyki w dopasowywaniu poziomów Fibo, by odzwierciedlały poziomy RR setupu, ale nie jest to zbyt trudne i stanie się integralną częścią twojej tradingowej rutyny, zanim się obejrzysz.

Popatrz na przykład użycia opisywanego narzędzia "w akcji", by zobaczyć dokładnie, jak może nam to pomóc znaleźć najbardziej logiczny realny poziom TP na podstawie danego setupu oraz filtrować setupy warte grania od tych, które nie są tego warte...

W przykładzie niżej widzimy narzędzie zastosowane na setupie pin bar na GBPUSD. Zauważ, że ten setup był zgodny z trendem wzrostowym na wykresie dziennym. Zwróć też uwagę, że poziom oporu znajdował się na obszarze 1.5717, co dawało profit na poziomie ponad 1R. Zważywszy na to, że ten setup był zgodny z silnym trendem wzrostowym, nie sądzę, że bliskość oporu była wystarczająca, by tego nie zagrać. W sytuacji takiej jak ta, możesz chcieć tylko określić potencjalny ruch ceny w stosunku do poziomu oporu i być gotowy do skorygowania SL bliżej poziomu breakeven lub też zamknąć zlecenie, jeśli dostrzegasz oczywisty sygnał odwrócenia sytuacji na rynku. W tym przypadku nic się nie stało z wyjątkiem tego, że trend kontynuował wzrost i mogliśmy mieć zysk 4R lub nawet 5R widoczny na tym wykresie:

Kiedy znajdziesz setup PA, to myślisz o tym, by go wykorzystać, chcesz wypróbować różne dystanse SL i widzieć, jak wpływają na obszar zysku na wykresie. Jeśli poziomy ryzyka i zysku są w złych miejscach na wykresie (przykładowo za daleko od najbliższego ważnego poziomu), możemy pomyśleć dwa razy nad wejściem na podstawie tego setupu. W ten sposób narzędzie to może nam pomóc odfiltrować dobre sygnały od złych.

Moc stosunku ryzyko / zysk

Zrozumienie stosunku ryzyko / zysk i to, co on oznacza w szerszym kontekście zarządzania kapitałem jest kluczowe do twojego długoterminowego sukcesu jako tradera. Potrzebujesz nie tylko zrozumieć znaczenie tego stosunku, powinieneś także zacząć myśleć o potencjalnych transakcjach w kategoriach ryzyko / zysk. Ważne by zrozumieć, że wielu traderów osiągających długoterminowy sukces nie zyskuje na więcej niż połowie transakcji, ale to nie ma znaczenia tak długo, jak wykorzystują moc myślenia w kategoriach ryzyko / zysk. Gdybyś miał stosunek ryzyko / zysk na poziomie 1:3 i miałbyś tylko 30% udanych tradów, to nadal możesz odnosić sukces w dłuższym okresie. Ważne by zrozumieć, że duża seria transakcji ukazuje prawdziwą moc stosunku ryzyko / zysk... nie możesz martwić się o to czy tracisz, czy zyskujesz, jeśli chcesz być traderem mającym długoterminowe zyski.

Za każdym razem, gdy natrafiasz na potencjalny setup, powinieneś niezwłocznie zacząć myśleć w kategoriach straty i zysku. Wykorzystaj narzędzie, które opisałem i zacznij porównywać potencjalne obszary zysku do różnych potencjalnych poziomow SL. Upewnij się, że nie umiejscawiasz ich arbitralnie, ale daj transakcji czas, by mogła się rozegrać tak, jak chcesz.

Karina Socha

Tłumaczka artykułów Niala Fullera, interesuje się rynkami finansowymi z perspektywy antropologii filozoficznej.