Jeżeli regularnie zaglądasz na mojego bloga, to wiesz, że napisałem artykuły opisujące trading w stylu "snajpera" i "krokodyla" oraz płynące z niego korzyści. W dzisiejszej lekcji chcę pomóc ci zrozumieć, na czym polega ten styl tradingu i pokazać ci konkretnie, co to znaczy czekać cierpliwie jak krokodyl na "perfekcyjny" sygnał wejścia. To podejście jest filarem mojego systemu wejść i jeżeli się go nauczysz, to będzie to ogromny krok, by stać się osiągającym sukces traderem. Zacznijmy więc...

Czym jest ten 'trik' i dlaczego powinienem go używać?

Dobre pytanie. Główną ideą tego triku jest to, że gdy widzisz sygnał price action lub trend, nie wskakujesz od razu na rynek, ale raczej robisz to, czego nie robi wielu traderów – czekasz na pullback czy korektę. Jak dokładnie to zrobić i w jaki sposób pomoże ci to ulepszyć trading?

Zasadniczo istnieją trzy sposoby, by ten trik znacząco ulepszył twój trading:

1) Poprzez czekanie na lepsze wejście możemy ustawić węższy SL, co z kolei może potencjalnie dać większy zysk poprzez zwiększenie stosunku ryzyka do zysku. Oznacza to, że możesz użyć większego rozmiaru pozycji (więcej kontraktów lub lotów) bez ryzykowania większej ilości pieniędzy.

2) Przez oczekiwanie na bardziej optymalne lub konserwatywne wejście możemy zmniejszyć prawdopodobieństwo wyrzucenia nas z rynku, dlatego że SL będzie ustawiony w bezpiecznym miejscu, tak by zlecenie miało więcej przestrzeni. Zamiast nieudanego zlecenia potencjalnie możesz mieć udane, a zamiast utraty 1R możesz mieć 2R lub 3R zysku, lub nawet więcej... to duża różnica dla twojego konta.

3) Ten trik pozwoli ci także czekać na lepsze wejścia, co do których nie jesteś w 100% pewny i w których chciałbyś mniej ryzykować. Umożliwi ci to lepsze umieszczenie SL, jak to było opisywane wyżej, i jeśli naprawdę chcesz postępować konserwatywnie i pozwolić by rynek sam dał ci możliwość zarobku, ten trik da ci taką możliwość. Poprzez oczekiwanie na lepsze wejście i bezpieczne ustawianie SL możesz zredukować ryzyko porażki i zmniejszyć ryzyko, a w sytuacji gdy nie jesteś absolutnie pewien tego zlecenia, to często najlepsza opcja.

Uwaga: Ten trik oznaczający czekanie na optymalne wejście może oznaczać, że czasami stracisz jakieś zlecenie, ale nie powinieneś się tym zbytnio przejmować, bo to jest właśnie "handlowanie jak snajper"; czekamy cierpliwie na "łatwy" cel, żeby móc po prostu łatwo w niego "wycelować", a nie strzelać do wszystkiego co się rusza. Po czasie to podejście powinno zwiększyć ilość udanych zleceń i przekonać, że nie każde wejście musi przynieść zysk, oraz że warto pozostawać cierpliwym i zdyscyplinowanym tak bardzo, jak to tylko możliwe; brak rozwagi i cierpliwości naprawdę przyczynia się do upadku wielu traderów.

Zanim jednak przejdziemy do przykładów opartych na wykresach, chciałbym zwrócić uwagę, że ten "trik" koncentruje się bardziej na idealnym punkcie wejścia niż na węższych SL. Zwykle normalna odległość SL powinna być taka, by dać rynkowi szansę na swobodny ruch. Węższy SL powinien być wykorzystywany tylko w przypadku takich setupów, których jesteś pewien, lub gdy jesteś doświadczony.

"Trik" na wejście w rynek w praktyce

Oczekiwanie na optymalny punkt wejścia, którego będziemy pewni na 100%

Gdy dostrzegasz dobry setup price action i chcesz mieć możliwie najlepsze wejście, ta metoda jest twoją najmocniejszą bronią. Pamiętaj, powinieneś zaakceptować, że czasami zdarzy ci się chybić, musisz zaakceptować tą część bycia "snajperem" w price action.

Na poniższym wykresie widzimy, jak ta metoda wejść zwiększa stosunek ryzyka do zysku poprzez umożliwienie ci użycia węższego SL, a tym samym handel większym rozmiarem pozycji. Na dziennym wykresie złota niżej widzimy jasny setup fakey połączony z pin barem utworzony 15 października. Trik można było zastosować na poziomie wsparcia 1272.75, który jest blisko połowy pin bara.

Zauważ, że oczekiwanie na wejście w czasie korekty na poziomie wsparcia może pozwolić ci na ustawienie węższego SL i w rezultacie na zysk 4R. "Normalne" wejście na podstawie tego setupu blisko zamknięcia pin bara z SL blisko otwarcia pozwoli ci zarobić nie więcej niż 2R. Jak widzisz, poprzez czekanie na bardziej optymalne wejście na podstawie tego setupu możemy podwoić zyski...

Innym świetnym sposobem zrobienia użytku z tego triku jest używanie go, by pomógł uniknąć ci stawiania przedwczesnego SL zanim cena pójdzie w wybranym przez ciebie kierunku. Przez czekanie na bardziej konserwatywne wejście (lepsze wejście) możemy być mniej agresywni, bo działamy w sposób cierpliwy i zdyscyplinowany. Rezultatem tej cierpliwości jest pozwolenie na to, by zlecenie miało przestrzeń przez przesunięcie SL dalej. To użycie triku nie redukuje dystansu SL, faktycznie masz go na takim samym dystansie jak w normalnym wejściu, ale za to umieszczasz go w BEZPIECZNIEJSZYM miejscu i dajesz mu więcej przestrzeni, w ten sposób zwiększając prawdopodobieństwo pozostania na rynku do czasu, aż cena pójdzie w oczekiwanym kierunku.

Na wykresie poniżej widzimy inne połączenie setupu fakey i pin bara uformowanego ostatnio na dziennym wykresie USDJPY. Zauważ na pierwszym wykresie, że jeśli wszedłbyś na rynek w sposób normalny (niecierpliwy), zostałbyś zdecydowanie wyrzucony z rynku ze stratą, jeżeli SL byłby trochę pod otwarciem pin bara...

Teraz porównajmy co się stanie, gdy użyjesz triku do normalnego wejścia na powyższym wykresie. Wykres niżej pokazuje, że przez czekanie na wejście blisko połowy poziomu korekty pin bara i utrzymywanie tej samej odległości SL, unikamy nieudanego trade'u i zmienia się to w dobry zysk 2R:

Kolejny przykład to sygnał pin bar, który wielu traderów wyrzucił z rynku, występujący na złocie na początku sierpnia tego roku. Zauważ, że rynek poruszał się nieznacznie poniżej otwarcia pin bara zanim wystrzelił w górę, co mogło dać niezły zysk w stosunku 3R lub więcej, jeśli czekałbyś na bardziej konserwatywne wejście na podstawie zniesienia i utrzymywałbyś taki sam dystans SL...

Jak widzisz na powyższych przykładach, pomysł z tym trikiem polega na analizie price action, gdy znajdziemy setup i mamy ogląd rynku, jesteśmy w stanie dopasować do tego nasze wejście, ustawienie SL i TP. To zupełnie co innego niż wskakiwanie w rynek od razu, gdy tylko zobaczymy sygnał price action lub ogólne nastawienie rynku. Nazywam to "tradingiem snajpera celującego w pin bary" i moim zdaniem to najlepszy sposób tradingu.

Używanie triku, gdy nie masz 100% pewności co do wejścia

Czasami spotkasz setup price action, którego nie jesteś na 100% pewien, ale który spełnia kryteria ujęte w planie tradingu. Dla takich setupów możesz użyć triku do bardziej konserwatywnego handlowania poprzez czekanie na optymalne wejście. By to zrobić, możesz dać zleceniu więcej przestrzeni przez ustawienie lepszego SL, jak to opisywałem wcześniej; powinieneś bardziej pozwolić na to, by odpowiedni setup sam do ciebie "przyszedł" niż agresywnie rzucać się w zlecenie, z którym nie czujesz się całkowicie pewnie.

Na wykresie niżej widzimy ostatni pin bar na dziennym wykresie GBPJPY. To nie jest całkowicie dobry sygnał, bo jest trochę mały, a jego cień nie różni się tak bardzo od innych otaczających go świec. Na tym rynku widać jasną długoterminową tendencję wzrostową. To mógł być sygnał, którego nie byłbyś stuprocentowo pewny, więc mógłbyś wtedy użyć triku do oczekiwania na lepsze wejście, które umożliwi ci przesunięcie w dół SL i unikanie dużej zmienności. Efekt byłby taki, że gdybyś wszedł normalnie obok zamknięcia pin bara lub górnego cienia, z SL poniżej dolnego cienia, raczej nie wyszedłbyś na tym dobrze; ale gdybyś zamiast tego użył mojego triku, mógłbyś skończyć z dużym zyskiem 4R, co robi różnicę:

Użycie triku do lepszego wchodzenia w trend

Na rynku z wyraźnym trendem traderzy widzą, że porusza się on agresywnie w górę lub w dół i dlatego często chcą wejść bez czekania na korektę. Zwykle nie jest to oczekiwanie na pullback i skutkuje to tym, że traderzy kupują w pobliżu górnego cienia lub sprzedają blisko dolnego. Na rynku z trendem daje się zauważyć wzrosty i spadki, więc ma sens szukanie wejścia tylko gdy rynek powraca do poprzedniej wartości; to jest punkt w którym jest najbardziej prawdopodobne, że powróci do trendu. Gdy ma on długoterminowy trend, czyli wtedy gdy traderzy "czują się pewnie", bo rynek wygląda "bezpiecznie", to jest to moment, gdy istnieje największe prawdopodobieństwo wystąpienia korekty i wyrzucenia traderów ze stratą, bo nie czekali na tę korektę.

Zerknij na przykład czekania na korektę mogącą wystąpić na poziomie, na którym mogą wystąpić ważne sygnały, przed wejściem w czasie trendu wzrostowego na NZDJPY:

Wniosek...

Trzeba uświadomić sobie, że każdy trader jest inny i stosuje różne sposoby wejścia. Niektórzy traderzy będą stosować ten trik, bo nie chcą wchodzić na rynek, kiedy sygnał nie jest "idealny", mogą w ten sposób stracić kilka okazji, ale czują się z tym dobrze pod względem emocjonalnym, bo rozumieją, jak ważne jest dobre wejście i że mogą stracić szansę, gdy za szybko wylecą z rynku. Inni traderzy mogą chcieć używać triku, by ustawiać węższe SL, więc dzięki temu mogą użyć większej ilości kontraktów lub lotów podczas pojedynczego trade'u, co wcale nie oznacza, że ryzykują więcej pieniędzy; tak naprawdę grają większym rozmiarem pozycji z mniejszym SL.

Głównym powodem stosowania triku, który omówiłem w tym artykule, jest posiadanie lepszych wejść i lepsze / bezpieczniejsze umiejscowienie SL, co pozwala uniknąć większej zmienności i daje twojemu zleceniu lepszą szansę do działania.

Warto też wspomnieć, że trader nie zawsze musi być niepewny lub koserwatywny w podejściu do wchodzenia podczas korekty lub pullbacku, niektórzy zawsze tak robią i to część ich trading-planu. Jest to narzędzie, którego warto używać i może być bardzo efektywne.

Po jakimś czasie, kiedy trader spędzi wystarczająco dużo czasu i wyrobi sobie odpowiednie podejście, zacznie pogłębiać swój własny styl tradingu i metodologię wejść, by czerpać jak najwięcej zysku ryzykując tak mało, jak to potrzebne. Te ulepszone wejścia pozwolą znacząco poprawić liczbę "trafień" i ogólny stosunek ryzyka do zysku, co ostatecznie powinno zaowocować większym zyskiem na koncie. To nie zadziała, jeśli nie masz pełnej wiedzy o sygnałach price action, analizowaniu wykresu i rynków. Twoim zadaniem jest złożyć to wszystko w całość i eksperymentować z różnymi scenariuszami, jest to jedyna droga, by naprawdę się tego nauczyć; to nie jest czysto mechaniczne i zupełnie perfekcyjne podejście, bo każdy sygnał price action jest niepowtarzalny, tak samo jak każdy moment wejścia, usytuowanie SL i TP.

Karina Socha

Tłumaczka artykułów Niala Fullera, interesuje się rynkami finansowymi z perspektywy antropologii filozoficznej.