Jeśli nie jesteś już początkującym traderem, to prawdopodobnie wiesz, że jedną rzeczą jest wejść w potencjalnie udaną transakcję, a zupełnie inną mieć z niej realne pieniądze. Traderzy często utrudniają sobie zysk przez emocje, brak planu lub po prostu niewiedzę, jak interpretować zmieniające się warunki na rynku.

W tym artykule dam kilka przykładów ostatnich setupów, które mogły być dobrymi szansami, a potem wyjaśnię, jak można było zabezpieczyć zysk z tych transakcji. Omówię też popularne błędy, które w tej sprawie popełniają traderzy. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu będziesz już wiedzieć, jak można ochraniać zysk w otwartej transakcji oraz jak uniknąć powszechnych błędów dotyczących zabierania zysków na Forex.

Ustalanie poziomu zysku oparte na emocjach oraz na logice

Faktem jest, że większość traderów bierze zyski w oparciu o emocjonalny impuls zamiast wychodzić na podstawie wcześniej ustalonego TP lub strategii wyjścia. W rezultacie traderzy zamykający zlecenia w oparciu o emocje zwykle mają mniejsze zyski niż mogliby, a osoby wychodzące w oparciu o logikę i dyscyplinę są zadowoleni ze swoich sukcesów.

Traderzy, którzy wychodzą z rynku na podstawie emocji, mają tendencję do "wyciskania" każdego pipsa i to powoduje, że mają problemy z zamknięciem transakcji, która daje fajny zysk. Traderzy osiągający sukces, którzy wiedzą i akceptują fakt, że nie są w stanie wziąć każdego pipsa z obecnego dużego ruchu, są zadowoleni, że mogą skorzystać choć w części z dobrych warunków i zamykają transakcję, kiedy rynek jest po ich stronie, zamiast panikować i wychodzić w ostatnich chwilach, kiedy cena gwałtownie zbliża się do poziomu breakeven.

Spójrz na poniższy wykres GBPUSD, to przykład wyjścia opartego na emocjach, kiedy trader czekał zbyt długo, by mieć nadzieję, że cena pójdzie jeszcze trochę wyżej, pokazane jest też wyjście oparte na logice, gdy trader nie żałuje, że cena idzie w dalszym ciągu wyżej, bo wie on, że nie powinno się brać dokładnego szczytu i dołka ruchu:

Z przykładu powyżej możemy zaadaptować bardzo ważny punkt i wbudować go w swój plan:

Kiedy stosunek RR wynosi 1:2, to czas, by zabezpieczyć zysk, zamknąć zlecenie albo przynajmniej przeanalizować strukturę rynku i spytać siebie, czy szczerze wierzysz, że rynek będzie kontynuował ruch w pożądaną stronę, zanim dojdzie do poważnej zmiany przeciw twojej pozycji. Pamiętaj: rynek nie porusza się w linii prostej, zamiast tego idzie raz w górę, raz w dół, "faluje", a naszym celem jako krótkoterminowych swing-traderów jest zabrać własny "kawałek tortu" z dużych ruchów, a nie polować na dołki i szczyty. Nie daj się złapać w cykl nieustannej rezygnacji z zysku na poziomie 1:2 lub więcej tylko dlatego, że jesteś pod wpływem emocji takich jak chciwość i nadzieja.

Pozwól rynkowi robić swoje

Jak często manualnie wychodziłeś z rynku tylko dlatego, że rynek poruszył się kilka pipsów w złą stronę, a potem wrócił z powrotem? Albo jak często zamykałeś transakcję w pobliżu breakeven tylko dlatego, bo obawiałeś się tego, że dojdzie do straty, a potem zobaczyłeś, że cena się odwróciła i poszła w oczekiwaną stronę bez ciebie?

Traderzy często wychodzą, bo myślą, że wiedzą, co się stanie za chwilę. Powinieneś zrozumieć, że nigdy nie możesz być pewien, co się zaraz stanie, musisz zaufać własnej strategii i pozwolić rynkowi robić swoje. Trading jest grą ryzyka i zysku, z każdą transakcją nieodłącznie związane jest ryzyko, musisz je zaakceptować, bo to cena za bycie traderem. Im bardziej będziesz walczył i próbował zamykać transakcje przedwcześnie, zanim osiągną wcześniej zaplanowany TP, lub jeśli nie używasz SL, bo jesteś "pewny", że rynek pójdzie w upragnionym kierunku, tym większa szansa, że dużo stracisz.

Jeśli mamy dopracowaną strategię, to musimy pozwolić jej działać przez długą serię transakcji, by zobaczyć, że przynosi efekty. Kiedy manualnie zamykasz zlecenie tylko dlatego, że cena poszła kilka pipsów w złym kierunku, to dobrowolnie zakłócasz działanie własnej strategii. Nie możesz wiedzieć z góry, czy transakcja pójdzie w oczekiwaną stronę i przyniesie zysk w stosunku 1:3 albo czy pójdzie w złą stronę i zakończy się stop lossem. Powinieneś dać sobie szansę, by każda transakcja mogła się rozegrać do końca. Powinno się ustawić parametry transakcji, a potem zapomnieć o niej, a także przyjąć straty – ponieważ akceptuje się ryzyko nieodłącznie związane z handlem - albo dobry zysk, jeśli transakcja pójdzie w oczekiwaną stronę. Oczywiście dużo zależy od twojej umiejętności znajdowania i rozgrywania setupów wysokiej jakości, bo jeśli za dużo handlujesz i wchodzisz pod wpływem kaprysu, to nie zostaniesz na rynku zbyt długo, i nie ma żadnego znaczenia, jaką będziesz miał strategię wyjścia.

W jaki sposób brać zysk na rynkach z trendem

Silny trend na rynku dostarcza najlepszych okazji, jeśli pozwolisz, by transakcja miała czas na rozegranie, oraz zabezpieczenie jej kroczącym SL.

Nie ma perfekcyjnego sposobu na ustawianie kroczącego stop lossa, ponieważ cena może naruszyć ten poziom bez względu na to, jak decydujesz się go używać, istotą tego narzędzia jest dawanie rynkowi przestrzeni do rozegrania się i w tym samym czasie blokowanie zysków, kiedy cena idzie w oczekiwanym kierunku. Oto jeden przykład ustawiania kroczącego stopa oraz używania 8 i 21 EMA jako dynamicznego obszaru wsparcia w obecnym trendzie wzrostowym na AUDUSD.

W jaki sposób brać zyski w konsolidacjach

Branie zysków w konsolidacji jest naprawdę proste. Zwykle możesz wypatrywać setupów na jednej granicy konsolidacji i wziąć profity w pobliżu przeciwnego końca. Zobacz przykład takiego działania:

Skąd wiedzieć, kiedy lepiej wziąć zysk w stosunku 1:2 lub 1:3, a kiedy lepiej użyć kroczącego stop lossa

Dostaję wiele pytań o to, skąd wiedzieć, kiedy wziąć zysk w stosunku 1:2 lub 1:3, a kiedy ustawić kroczący SL. Prosta odpowiedź jest taka, że nie ma sposobu, by "wiedzieć na pewno", bo niczego nie możemy wiedzieć "na pewno" na rynku. Lecz generalnie w silnych trendach mamy o wiele lepszą szansę na fajną wygraną, bo po prostu pozwalamy rynkowi, by szedł dalej i używamy kroczącego stopa. A więc wiedza, kiedy wziąć zysk spełniający założenia, a kiedy ustawić trailing SL, bierze się z twojej umiejętności do odczytywania warunków aktualnie panujących na rynku. Nie ma nic złego, kiedy ustawiasz kroczącego stopa, osiągajac stosunek 1:2 lub 1:3 – ten sposób daje ci pewny zysk, a dodatkowo rodzi szansę jeszcze większego zarobku.

W jaki sposób proces stawania się dobrym traderem pomoże ci zbierać większy zysk z transakcji

Stawanie się mistrzem swojej strategii poprzez trading w stylu snajpera pomoże ci zidentyfikować dobre setupy, a także poprawić zdolności analityczne. Wiedza, jak efektywnie analizować rynek i jego aktualne warunki przed wejściem jest najważniejsza do odkrycia najlepszej i najefektywniejszej metody wychodzenia z rynku. Chociaż w tradingu nie można nic wiedzieć na pewno, to jedyną rzeczą, nad którą możesz zapanować, jest wiedza jak czytać i handlować na podstawie czystego wykresu – to pomoże ci zarówno wchodzić, jak i wychodzić z rynku.

Karina Socha

Tłumaczka artykułów Niala Fullera, interesuje się rynkami finansowymi z perspektywy antropologii filozoficznej.