Każdy wie, że główną zaletą bycia odnoszącym sukces traderem są pieniądze. Lecz zostaniesz wynagrodzony czymś więcej niż tylko pieniędzmi, jeśli zaczniesz odnosić sukcesy; właściwie pieniądze są prawdopodobnie najmniej wartościowym skutkiem bycia dobrym traderem.

Najbardziej wartościowymi rzeczami są te mniej namacalne: samopoznanie, samodoskonalenie, prawdziwa osobista wolność oraz odkrycie prawdziwego znaczenia, jakie skrywają słowa: cierpliwość i dyscyplina. To są rzeczy, które pozostaną z tobą na zawsze, które udoskonalą i uatrakcyjnią twoje życie oraz relacje z innymi ludźmi bardziej, niż mogłyby to zrobić wyłącznie pieniądze... 

1. Jak to jest czuć się wolnym

Moim zdaniem największą zaletą odnoszenia sukcesu na rynkach jest zyskanie wolności od pracy, gdzie od 9 do 17 uczestniczysz w wyścigu szczurów. Trading dostarczy narzędzi do tego, by uciec od takiego "niewolnictwa".

To nie będzie łatwe, nie u każdego będzie tak jak piszę, ale ja jestem szczęśliwy, że przez naukę tradingu można potencjalnie osiągnąć wolność i uwolnić się z "matrixa", którym jest nieustanna praca. Obojętnie czy to akceptujesz czy nie, w dzisiejszym społeczeństwie gra toczy się o pieniądze i albo będziesz uczestniczył w tej grze, albo będziesz wiódł kiepską egzystencję. Nigdy nie byłem typem osoby zadowalającej się tym, że spędzę całe życie pracując w firmie i oddam wszystkie najlepsze lata życia w zamian za pieniądze, ceniąc się mniej niż jestem naprawdę warty.

Dla mnie wiedza, czym jest prawdziwa wolność jest największą zaletą osiągania sukcesów na rynku. Nawet jeżeli będziesz posiadał wszystkie pieniądze na świecie, będą bez wartości, jeśli nie będziesz mieć czasu, by się nimi cieszyć; trading jest sposobem, dzięki któremu możesz mieć czas – swing trading z koncentrowaniem się na wyższych interwałach i podejście "wejdź w pozycję i zapomnij o niej" pozwala mi na posiadanie i cieszenie się najbardziej wartościową rzeczą: czasem.

2. Jak zarządzać stosunkiem ryzyka do zysku w każdej sytuacji

Jeśli uznasz to za cechę odnoszącego sukces tradera, to przekonasz się, że można stać się mistrzem w ustalaniu stosunku ryzyka do zysku w każdej sytuacji, usłudze czy produkcie. Umysł osiągającego sukces tradera nieustannie ocenia ryzyko i jednocześnie zastanawia się, co może być potencjalnym zyskiem w tej sytuacji, zanim podejmie decyzję. To oczywiście jest ważne w tradingu, ale świetną umiejętnością jest zastosowanie tego podejścia w innych życiowych sytuacjach.

Przykładowo, powiedzmy że potrzebujesz nowego samochodu. Jeśli podchodzisz do jego kupna z perspektywy tradera, powinieneś rozważnie zastanowić się nad tym, czy bardziej opłaca się kupienie nowego czy używanego. Podczas tego prawdopodobnie dojdziesz do wniosku, że  ryzyko utraty około 11% wartości nowego samochodu gdy będziesz go bardzo eksploatował, jest niewarte zysku w postaci posiadania nowego samochodu, gdy prawdopodobnie znajdziesz ten sam, ale mało używany i aktualnie posiadający 11% rabatu. Nie każdy myśli o podobnych sprawach w każdej sytuacji, ale trading zaszczepi ten sposób myślenia; to bardzo dobra rzecz.

3. Prawdziwa wartość  i znaczenie cierpliwości oraz dyscypliny

Każdy wie, że cierpliwość i dyscyplina są ważnymi i wartościowymi zaletami, lecz niewielu ludzi oprócz traderów naprawdę rozumie, jak potężne mogą one być. Jedynym sposobem stałego zarabiania na rynku jest ciągła cierpliwość i dyscyplina.

To może zabrzmieć jak truizm, ale piszę o tym, bo to prawda; cierpliwość i dyscyplina pomogą ci osiągnąć sukces szybciej niż cokolwiek innego, co jest związane z tradingiem. Napisałem wiele artykułów wyjaśniających, czemu to prawda, więc nie będę się powtarzał. Lecz powinieneś uświadomić sobie, co naprawdę znaczy dyscyplina i cierpliwość oraz jak wartościowe one są. Przecież by odnieść sukces, musisz nauczyć się cierpliwości i dyscypliny w obliczu stałych pokus (over-tradingu i zwiększania dźwigni), a niewiele osób potrafi osiągnąć w tym konsekwencję.

Sukces w tradingu nauczy cię samokontroli w pokusach poprzez koncentrowanie się bardziej na długoterminowych zyskach niż na tym, by czuć się dobrze w tym momencie.

4. Jak dojrzewać i udoskonalać samego siebie

Proces stawania się osiągającym sukces traderem oraz sprawy, które musisz zaakceptować i zmienić w sobie, by się nim stać, w końcu doprowadzą cię do stania się lepszą wersją samego siebie. Nie znajdziesz wśród świetnych traderów osób leniwych, niecierpliwych i niezdyscyplinowanych, takie osoby po prostu nie istnieją. Rezultatem końcowym, "skutkiem ubocznym" odnoszenia sukcesu jest osiągnięcie prawdziwej wolności, wytrenowanie własnego umysłu, umiejętność wyłapywania stosunku ryzyka do zysku w każdej sytuacji, w której się znajdziesz, oraz najważniejsze – stanie się lepszą wersją samego siebie.

5. Potęga prostoty

Być może najbardziej zmieniającą życie umiejętnością, której się nauczysz odnosząc sukces, jest potęga prostoty nie tylko w tradingu, ale we wszystkich dziedzinach życia. Moje odkrycie, że prostota jest lepsza, które przyszło wraz z rosnącym doświadczeniem, było chyba najważniejszym punktem zwrotnym w mojej karierze, a co za tym idzie w moim życiu. Wtedy gdy zacząłem dostrzegać siłę prostoty w tradingu, zacząłem stosować tę samą filozofię w innych dziedzinach, gdzie także odnosiła sukces.

Z tego artykułu powinieneś wynieść to, że aby stać się świetnym traderem, powinieneś odkryć i systematycznie wdrażać te nawyki i metody, które nie tylko pozwolą ci zarabiać na rynku, ale także pomogą ci stać się najlepszą możliwą wersją samego siebie.

Karina Socha

Tłumaczka artykułów Niala Fullera, interesuje się rynkami finansowymi z perspektywy antropologii filozoficznej.