W drugiej części tego przewodnika chcę zaproponować cztery kolejne artykuły Niala, które są na tyle interesujące, że warto przyjrzeć się im bliżej.

Pierwsza część przewodnika znajduje się tutaj

Inwestujcie w to, co widzicie (nie w to, co się wam wydaje, że widzicie)

Czasami możemy zadawać sobie pytanie, czy setup, który widzimy, jest oparty na logicznych przesłankach czy może jest tylko odzwierciedleniem naszych pragnień dotyczących kierunku, który przybierze rynek. Artykuł zawiera psychologiczne porady pomagające zobiektywizować spojrzenie na wykresy.

Codzienne afirmacje, które udoskonalą Twój trading

Stosowanie afirmacji to dość kontrowersyjny temat. Jedni twierdzą, że pomaga to uwierzyć w swoje umiejętności, a inni – że powtarzanie sobie czegoś, co na chwilę obecną nie jest prawdą, jest zwykłym okłamywaniem siebie. Jednak w powyższym tekście można dostrzec to, że afirmacje w odniesieniu do tradingu działają trochę na innej zasadzie. Zdania takie jak: "Nie jestem emocjonalnie związany z moimi zyskami i stratami", czy "Mam dziennik tradera i używam go" mają za zadanie nie tyle "zaklinać rzeczywistość", co uwrażliwić i zwrócić uwagę na pewne sytuacje czy praktykowanie dobrych nawyków. Jest to więc niejako konsekwentne przypominanie sobie własnych zasad, by nie zboczyć z dobrej ścieżki.

Wykonuj tradingową "autopsję" każdego miesiąca

W porywach emocji na rynku łatwo można zejść na manowce i porzucić swoje postanowienia. Artykuł pokazuje, jak ważne jest dokonywanie pod koniec każdego miesiąca (lub nawet po zakończeniu każdej transakcji) swoistego podsumowania, które pokaże, co robimy źle i co należy ulepszyć. Jest to istotne, ponieważ pozwala ocenić naszą skuteczność jako traderów.

Sukces w tradingu to podróż, a nie cel

Pewnie wielu zgodzi się, że najłatwiej nauczyć się nowej umiejętności, kiedy odnajdujemy radość i pasję w samym jej wykonywaniu. Sukces w tej dziedzinie będzie o wiele łatwiejszy i stanowić będzie uwieńczenie całego procesu nauki. Nial Fuller pokazuje, że nie inaczej jest z tradingiem...

Karina Socha

Tłumaczka artykułów Niala Fullera, interesuje się rynkami finansowymi z perspektywy antropologii filozoficznej.